Predgovor
Predgovor Dr. Zoran Bohaček
Recenzija Dr. Ivica Prga
Sadržaj

SUVREMENI KONCEPTI I UREĐAJI ZAŠTITE

Nakladnik:
I.T. Graf d.o.o., Zagreb, Vrapčanska 57/I

Za nakladnika:
Tomislav Ivičinec

Urednik:
Tomislav Ivičinec

Recenzent:
Dr. Ivica Prga

Lektor:
Prof. Anita Perić

Tehničko uređenje i prijelom:
Vladimir Franić

Oblikovanje naslovne stranice:
Andrea Biškupić dipl.graf.ing.

Tisak:
I.T. Graf d.o.o., Zagreb, Vrapčanska 57/I

PREDGOVOR AUTORA

Knjiga "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" plod je višegodišnjeg iskustva i kontinuiranog rada s raznovrsnim sustavima i uređajima namijenjenima za zaštitu osoba i imovine. Svaki put kada sam dolazio u susret s ljudima koji su željeli zaštiti imovinu, proizvodne procese i svoje zaposlenike, dolazio sam u situaciju da im ispričam koje su sve mogućnosti ali i ograničenja suvremenih tehnologija zaštite prilikom štićenja upravo za njihov konkretni slučaj. Budući da se svaki sustav zaštite gradi na temelju prosudbi ugroženosti i sigurnosnih elaborata, uvidio sam da su određena temeljna pravila štićenja univerzalna, te na taj način primjenjiva u velikom broju konkretnih slučajeva s kojima sam se susretao.

Cilj koji sam si postavio pišući knjigu "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" bio je sistematizirati i na jednom mjestu navesti sva temeljna pravila štićenja primjenjiva ne samo za zaštitu financijskih institucija koje su, posebno u zadnje vrijeme, često na meti provalnika i razbojnika, nego svih objekata, osoba i njihove imovine, te poslovnih procesa (primjerice transporta novca i drugih vrijednosti, proizvodnje produkata velike materijalne vrijednosti, zaštite poslovnih informacija, nuđenju raznih usluga na tržištu i slično.) Čitajući stručnu literaturu s temom zaštite na hrvatskom nakladničkom tržištu nisam susreo knjigu u kojoj bi navedena načela bila opisana i istodobno analizirana u svom interaktivnom odnosu. Upravo iz tog razloga odlučio sam, veći prostor u knjizi posvetiti upravo univerzalnim pravilima zaštite i njihovom interaktivnom odnosu koji otvara nove perspektive u sagledavanju problematike zaštite. Kvalitetan sustav zaštite je rezultat prvenstveno prosudbe ugroženosti koja mora uvažavati sve čimbenike i specifičnost svakog štićenog objekta i procesa, a prosudbe ugroženosti se temelje na vjerojatnosti ostvarivanja štetnog događaja i na analizi posljedica koje su rezultat takvog štetnog djelovanja. Stoga sam značajan prostor posvetio analizi rizika.

Temeljna načela zaštite (u inozemnoj stručnoj literaturi ih nazivaju i osnovna pravila štićenja zaštitarske struke) ne smiju biti nepoznanica projektantima sustava zaštite ukoliko se ozbiljno i profesionalno žele baviti svojim poslom u Republici Hrvatskoj. Znatan pomak i doprinos profesionalizaciji zaštitarske struke dala je zakonska regulativa koja je doprinijela tome da se danas tjelesnom i tehničkom zaštitom mogu baviti samo osobe koje za to imaju posebna odobrenja (licence). Zbog toga, u zasebnom poglavlju knjige navodim temeljnu zakonsku regulativu u Republici Hrvatskoj koja uređuje bavljenje poslovima zaštite, ali navodim i primjere iz razvijenih zemalja europske unije i SAD-a.

Nadogradnja na temeljna načela zaštite je nužna i svodi se najčešće na osobno iskustvo projektanata sustava zaštite koje koriste u svakoj specifičnoj situaciji. Smatram da bi samo za navođenje takvih iskustava bilo potrebno napisati posebnu knjigu. Suprotno stalnosti i nepromjenjivosti određenih temeljnih načela zaštite, elektronski uređaji koji se primjenjuju za sustave tehničke zaštite se gotovo svakodnevno unaprjeđuju i unose nove mogućnosti štićenja, te je iz tog razloga potrebno neprekidno pratiti njihov razvoj. Da je tome tako, potvrđuju i organizatori svih značajnih svjetskih sajmova i sličnih događanja koja su posvećena zaštiti i sigurnosti, a koji omogućavaju da se na jednom mjestu prezentiraju suvremeni koncepti i uređaji zaštite svim zainteresiranim stranama. Analiza posjetitelja i izlagača na najvećim svjetskim sajmovima pokazala je da su "zainteresirane strane" i dalje najvećim djelom zaštitarske tvrtke, ali i predstavnici banaka i drugih financijskih institucija, predstavnici osiguravajućih tvrtki, te svih većih poslovnih subjekta a posebice onih koji posluju internacionalno. Uvažavajući navedenu činjenicu odgovarajući prostor u knjizi u zasebnim poglavljima posvetio sam predstavnicima hrvatskih banaka i osiguravajućih tvrtki. U tim sam poglavljima prvi puta u Republici Hrvatskoj na jednom mjestu objavio i analizirao rezultate anketnih upitnika s temom zaštite.

Anketni upitnici su upućeni u travnju ove godine predsjednicima uprava banaka i predsjednicima uprava osiguravajućih tvrtki, a oni su svojim odazivom i poslanim odgovorima (približno 50% ispitanika je poslalo svoje odgovore i mišljenja) pokazali rastući interes za uspostavljanje odgovarajućeg koncepta zaštite. U svojim odgovorima postavljana su mi pitanja o povezanosti suvremenih koncepta zaštite, sa primjerice, zaštitom banaka. Naime, suvremeni koncepti zaštite sadrže i temeljne principe zaštite koji se u značajnoj mjeri primjenjuju prilikom štićenja osoblja banaka, njihovih klijenata i poslovnih procesa. S druge strane, banke su u Hrvatskoj i svijetu jedan od najvećih korisnika usluga zaštite.

Zbog tematike koja se u knjizi obrađuje, knjiga je namijenjena svim subjektima koji su uključeni u poslove zaštite kao aktivni davatelji usluga ili kao korisnici tih istih usluga. Dakle banke, osiguravatelji, zaštitari, menađeri, voditelji unutarnjih zaštitarskih tvrtki i studenti na policijskoj akademiji ili srednjim i višim školama koje se bave predmetom zaštite mogu pronaći odgovore na svoja pitanja iz problematike zaštite.
Prilikom pisanja knjige uz vlastito iskustvo koje sam stekao radeći na poslovima zaštite, koristio sam i inozemnu stručnu literaturu iz koje izdvajam preporuke NACOSS-a (National Approval Council for Security Systems) iz Velike Britanije, VDS Schadenverhütung njemačkih preporuka i standarda za zaštitu, ASIS-a (American Society of Industrial Security), te brojne druge izvore koji su u potpunosti navedeni u poglavlju popisa stručne literature.

Zahvaljujući pokroviteljima knjige i njihovoj potpori, HIBO-u (Hrvatskom Institutu za Bankarstvo i Osiguranje) i HUB-u (Hrvatskoj Udruzi Banaka) iz Zagreba, od početne ideje o pisanju knjige do konačnog izdanja knjige "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" prošlo ja samo nekoliko mjeseci što predstavlja izuzetno kratak period za ovakav projekt. Svojom pokroviteljskom ulogom, HIBO i HUB su se potvrdili kao institucije s trajnim opredjeljenjem i radom na podizanju kvalitete zaštite i sigurnosti u Republici Hrvatskoj.
Želja mi je da knjigom "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" približim i informiram sve prethodno navedene zainteresirane strane o najnovijim dostignućima na području zaštite koja bitno olakšavaju rad stručnjacima koji se bave zaštitom i sigurnosti, te u krajnjem slučaju dugoročno omogućavaju ostvarivanje golemih financijskih ušteda i istodobno pravilan ustroj zaštite. Preventivnim ulaganjima u zaštiti i opisanim načinom razmišljanja i djelovanja u zaštiti osoba i imovine podiže se opći osjećaj sigurnosti svih zaposlenika, klijenata i drugih pravnih subjekata kojemu svi težimo.

Nadam se da ćete čitajući knjigu "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" pronaći odgovore i rješenja na pitanja iz problematike zaštite i sigurnosti s kojima se susrećete u Vašem radu.

PREDGOVOR DR. ZORANA BOHAČEKA

Prošle godine na hrvatskom nakladničkom tržištu izdana je knjiga "Zaštita i sigurnost financijskih institucija" autora Davora Delišimunovića i Marka Kričančića kojoj je jedan od pokrovitelja bila Hrvatska udruga banaka. Autori su Hrvatskoj udruzi banaka predložili ideju o izdavanju knjige koja bi opisivala načine i učestalost ugrožavanja u financijskim institucijama u zemlji i u svijetu, te najsuvremenije metode koje se poduzimaju u cilju sprečavanja takvih trendova ugrožavanja. Želim ukratko podsjetiti da je Hrvatska udruga banaka, između ostalog, osnovana s ciljem kontinuiranog rada na podizanju kvalitete bankarskog poslovanja i usluga, a jedan od segmenata koji je neraskidivo vezan za uspješnost banaka je zaštita i sigurnost djelatnika i imovine banke kao i korisnika bankarskih usluga.

Iz tog razloga sam prihvatio da se Hrvatska udruga banaka uključi kao pokrovitelj izdanja knjige za koju mogu reći da je naišla na vrlo pozitivne reakcije u financijskim krugovima.

Rezultat i ujedno nastavak navedene suradnje, je izdavanje nove knjige "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" autora Davora Delišimunovića a pokrovitelj je i ovaj puta Hrvatska udruga banaka. Knjigom "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" autor nastavlja profesionalnim i sustavnim pristupom problematici zaštite i sigurnosti u bankama i financijskim institucijama. Knjiga obrađuje temeljna pravila zaštitarske struke na području tehničke i tjelesne zaštite koja se danas primjenjuju u štićenju gotovo svakog segmenta ljudske djelatnosti. Upravo zbog navođenja svjetski prihvaćenih sigurnosnih standarda u štićenju osoba, imovine i proizvodnih procesa, knjiga je primjenjiva za stvaranje kvalitetnije zaštite u bankama i drugim financijskim institucijama koje u Hrvatskoj i u svijetu svakim danom postaju sve veći naručitelji i korisnici zaštitarskih usluga. Kao potvrdu tome, ističem poglavlje knjige u kojem se po prvi puta na jednom mjestu objavljuju rezultati dviju anketa koje su bile upućene predsjednicima uprava hrvatskih banaka i osiguravatelja iz kojih se jasno očitava sve veći interes banaka i osiguravatelja za pružanjem što kvalitetnije usluge zaštite u Hrvatskoj, te postojanje potrebe za međusobnim čvršćim povezivanjem banaka i osiguravatelja.

Knjiga "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" iscrpnim prikazom forme i sadržaja sigurnosnih anketnih upitnika (checklists) odlična je podloga za izradu dokumentacije prosudbi ugroženosti i sigurnosnih elaborata u bankama. Uz brojne pokazatelje o stanju sigurnosti u zemlji i svijetu, knjiga opisuje metode i odgovarajuće najsuvremenije uređaje za poboljšanje kvalitete zaštite i sigurnosti u Republici Hrvatskoj.

Uvidjevši nedostatak stručne literature na našem tržištu, autor u knjizi "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" otvara upravo ona pitanja iz zaštite i sigurnosti koja u svakodnevnom bavljenju bankarskim poslovima često previdimo te ih se obično sjetimo nakon izvršenih prepada, oružanih pljački i drugih štetnih događaja. Stoga ova knjiga nudi rješenja koja djeluju preventivno u cilju smanjenja ugrožavanja i povećanja sigurnosti štićenih osoba i imovine. Smatram da je autor koristeći svoje iskustvo i praćenje vrlo dinamičnog područja razvoja tehnologije zaštite i sigurnosti u svijetu, uspio približiti i sažeti na jednom mjestu sve najvažnije čimbenike koji određuju suvremeni koncept štićenja osoba i imovine.

Hrvatska udruga banaka
Direktor Dr. Zoran Bohaček

RECENZIJA DR. IVICE PRGE

Protekla dekada obilježena je suštinskim gospodarskim promjenama, čije je učinke još uvijek teško sagledati i kvantificirati. Tu su promjene u velikoj mjeri utjecale na pojavu novih institucija, oblika i tehnika financijskog posredovanja. Integracijom hrvatskog financijskog sustava u europski sustav, vlasničkom pretvorbom hrvatskog bankarstva, redefiniranjem poslovne politike banaka i troškovnim prilagođavanjem novim tržišnim uvjetima, širom su otvorena vrata uvođenju suvremenih sustava zaštite financijskih procesa i institucija, primjerenih standardima razvijenih zemalja.

Na tragu takvih promjena bio je "pionirski" rad Davora Delišimunovića i Marka Kričančića "Zaštita i sigurnost financijskih institucija". Recepcija rada je u stručnim zaštitarskim i financijskim krugovima bila više nego dobra, čime su otvorena vrata daljim istraživanjima na području dizajniranja optimalnog sustava zaštite poslovnih procesa i objekata.

Knjiga Davora Delišimunovića "Suvremeni koncepti i uređaji zaštite" pokazuje da je jedan od ključnih razvojnih faktora svakog gospodarskog sustava njegova sigurnost. U percepciji sudionika tržišne utakmice sigurnost uvijek prethodi rentabilnosti i profitabilnosti, pa ekspanzivni rast zaštitarskih usluga i opreme ne treba čuditi. Interakcija zaštitarskih tvrtki i klijenata, zainteresiranih za primjenu svjetskih standarda u zaštiti, prisutna već danas, govori da će u budućnosti bavljenje financijskim poslovima biti neodvojivo od poslova zaštitarstva.

Autor je knjigu podijelio u nekoliko zasebnih cjelina. Prvi dio sistematizira pravne propise i standarde pri projektiranju sustava zaštite u Hrvatskoj. Propisi obuhvaćaju graditeljstvo, građevine, zaštitu od požara i zaštitu na radu. Slijedeći dio rada je dragocjen svakom stručnjaku koji radi na poslovima projektiranja sustava zaštite. U njemu su analizirani podaci prikupljeni anketnim upitnicima u hrvatskim bankama i osiguravateljskim tvrtkama. Služeći se metodologijom primjerenoj razvijenom zaštitarskom tržištu, autor je, koristeći anketu, došao do podataka o stvarnom stanju zaštite, potrebama velikih korisnika i budućim trendovima tržišta zaštitarskih usluga.

Odgovori, dobiveni na reprezentativnom uzorku banka, pokazuju visoki stupanj involviranosti uprave banaka u određivanju koncepta zaštite (91%) i uvriježeni stav da su se investicije u sustav zaštite isplatile (94%). Prostor zaštitarskim tvrtkama ostaje otvoren još uvijek nedostatnom kontinuiranom edukacijom o zaštiti u našim bankama (50%) ili nedostatkom pisanih protokola za incidentne situacije (58%). Osiguravatelji ističu snažnu korelaciju između izdavanja polica i kvalitete zaštite (100%), a čak 96% osiguravatelja ne odobrava bonus na policama osiguranja klijentima koji nemaju opremu tehničke zaštite. Autor je svaki anketni odgovor opsežno obradio, i priložio otvorena pitanja, ulažući veliki trud u obradu i sistematizaciju prikupljenih podataka.

Slijedeća cjelina u knjizi pruža pregled potencijalnih rizika pri oštećenju osoba i imovine, putem metodologije ocjenjivanja štetnih događaja i izračuna mogućih vrijednosti rizika za svaki objekt ili proces uključen u sustav zaštite. Kako je metodologija prikazana jednostavno i pregledno, s primjerima izračuna, može poslužiti stručnjacima iz područja zaštite u svakodnevnoj praksi.

Prikupljanje i obrada podataka putem anketnih upitnika i njihova prezentacija, poslužili su autoru kao uvod u temeljno poglavlje knjige: Projekt optimalne zaštite štićenog objekta ili procesa, primjenom prstena ili stupnjeva sigurnosti. Gradirajući zaštitu, od minimalnog do maksimalnog stupnja zaštite, autor upućuje na prednosti i nedostatke svakog od stupnja, respektirajući financijsku i ekonomsku opravdanost sustava.

Završni dio knjige obuhvaća suvremene elemente sustava elektroničke zaštite, pa je sadržaj pretežito orijentiran stručnjacima iz područja elektroničkog zaštitarstva. Autor posebno ističe element centralnog dojavnog sustava kao sponu tjelesne i tehničke zaštite.

Knjiga pruža obilje podataka, koje je teško u kratkoj recenziji obuhvatiti, i upućuje na brojna aktualna rješenja iz područja zaštitarstva, pa će zacijelo potencijalnog čitatelja primorati na višestruko iščitavanje. U njoj će dragocjene naputke otkriti ne samo zaštitarske tvrtke, banke ili osiguravatelji, nego i pojedinci kojima zaštitarstvo možda nije struka, ali pokušavaju shvatiti sve aspekte funkcioniranja učinkovitog gospodarskog sustava.

Davor Delišimunović je ovom knjigom pokazao da je, ne samo vrhunski stručnjak iz područja projektiranja sustava zaštite, nego i respektabilni istraživač - dragocjeni promicatelj suvremenih svjetskih koncepcija u hrvatsku praksu. Recenzentu, na kraju preostaje poželjeti, da knjiga, uz tople preporuke, pronađe svoj put do čitatelja.

Hrvatski Institut za Bankarstvo i Osiguranje
Ravnatelj Dr. Ivica Prga

SADRŽAJ

PREDGOVOR AUTORA
PREDGOVOR DR. ZORANA BOHAČEKA
RECENZIJA DR. IVICE PRGE

  1. UVOD
  2. PRAVNI OSNOV I PROPISANI STANDARDI PRI PROJEKTIRANJU SUSTAVA ZAŠTITE U REPUBLICI HRVATSKOJ
  3. ANALIZA ANKETNIH UPITNIKA PRIKUPLJENIH OD PREDSTAVNIKA BANAKA U REPUBLICI HRVATSKOJ
  4. ANALIZA ANKETNIH UPITNIKA PRIKUPLJENIH OD PREDSTAVNIKA OSIGURAVAJUĆIH DRUŠTVA U REPUBLICI HRVATSKOJ
  5. DEFINICIJA I ANALIZA RIZIKA PRI ŠTIĆENJU OSOBA I IMOVINE
  6. PROJEKTIRANJE SUSTAVA ZAŠTITE
    1. IZRADA SIGURNOSNIH UPITNIKA
    2. PREZENTIRANJE REZULTATA SIGURNOSNIH UPITNIKA I PISANJE SIGURNOSNIH IZVJEŠĆA
  7. STUPNJEVI ZAŠTITE
    1. KONCEPT SUSTAVA ZAŠTITE POMOĆU STUPNJEVA ZAŠTITE
    2. VRSTE ZAŠTITE
    3. UPORABA UREĐAJA TEHNIČKE ZAŠTITE PREMA USPOSTAVLJENIM STUPNJEVIMA ZAŠTITE
  8. SUVREMENI ELEMENTI MEHANIČKE ZAŠTITE
  9. SUVREMENI ELEMENTI SUSTAVA ELEKTRONIČKE ZAŠTITE
    1. PROTUPROVALNI SUSTAVI
    2. PROTUPREPADNI SUSTAVI
    3. SUSTAVI KONTROLE I EVIDENCIJE PROLAZA
    4. SUSTAVI VIDEO NADZORA
    5. SIGURNOSNA RASVJETA
  10. KONCEPT ZAŠTITE BANAKA POMOĆU INTEGRALNOG SUSTAVA TEHNIČKE I TJELESNE ZAŠTITE
  11. CENTRALNI DOJAVNI SUSTAV KAO ELEMENT INTEGRACIJE TJELESNE I TEHNIČKE ZAŠTITE
    1. KRITERIJI ZA USPOSTAVU CENTRALNOG DOJAVNOG SUSTAVA
  12. KONZULTANTSKE USLUGE U ZAŠTITARSTVU
  13. ZAKLJUČNA RAZMATRANJA
  14. POPIS LITERATURE
  15. POJMOVNIK
  16. POPIS ILUSTRACIJA I PRILOGA
  17. BILJEŠKA O AUTORU
  18. PRILOG: POPIS NAJVEĆIH SVJETSKIH SAJMOVA ZAŠTITE I SIGURNOSTI